Queensrÿche + Night Demon | Effenaar, Eindhoven – 09/02/2025
Erik van Dijk | Photography © Kick Verhaegen
Op zondag 9 februari is de Eindhovense Effenaar het toneel voor een onvervalste avond metal. Onder de noemer ‘The Origins Tour’ brengt de Amerikaanse progressieve heavy metal band Queensrÿche een set die teruggrijpt naar de roots van de band. Het eveneens uit Amerika afkomstige Night Demon trapt de, op voorhand legendarische avond, af als speciale gast.
Klokslag zes uur openen de deuren van de Effenaar zich en geleidelijk loopt de zaal vol. DJ Mario verzorgd de eerste metal deuntjes en tegen de tijd dat het nummer ‘Night of the Demon’ van de Engelse NWOBHM cultband Demon door de speakers knalt is de uitverkochte Effenaar gevuld en is het tijd voor Jarvis Leatherby c.s. om te “shinen”. Jarvis timmert, naast zijn activiteit in Cirith Ungol, al weer 14 jaar aan de weg met zijn Night Demon en bracht twee jaar terug met ‘Outsider’ het derde studio album uit. ‘Outsider’ is tevens het openingsnummer van de set van Night Demon, een lekker heavy nummer dat meteen voer is voor de headbangers op de eerste rij. Het tempo wordt er lekker in gehouden met ‘Screams in the Night’ van het eerste album en het recentere ‘Escape from Beyond’ en zo komt de sfeer er al snel in. Jarvis Leatherby is goed bij stem en heeft er duidelijk zin in, al zal het niet moeilijk zijn je op te laden voor een volle Effenaar. Jarvis staat lekker te headbangen en wisselt veelvuldig van positie met gitarist Armand John Anthony. Drummer Brian Wilson, die na de opnames van ‘Outsider’ de drumkruk overnam van Dusty Squires, maakt het powertrio compleet en timmert er vrolijk op los. ‘Beyond the Grave’ is het rustpuntje in de set waarna Night Demon de lijn doortrekt met het up-tempo materiaal als‘The Wrath’ en ‘Welcome to the Night’. Bij ‘The Chalice’ van de debuut EP verschijnt een Magere Hein met kelk en na het nummer richt Jarvis zich voor het eerste tot het publiek, spreekt zijn dankwoord uit en benoemt het Nederlandse publiek tot de eerste “stoners”. Het vermakelijk titelnummer van diezelfde EP, ‘Night Demon’, sluit de set af. Night Demon brengt een overtuigend optreden in Eindhoven, puur genieten, en is de perfecte opwarmer voor Queensrÿche.
![](https://metal-experience.com/wp-content/uploads/Live/09022025_Queensrÿche_effenaar/Queensryche-14.jpg)
Queensrÿche brengt vandaag de ‘The Origins Tour’ naar de Effenaar en grijpt daarmee terug naar de roots. Dit zijn met name de roots van bassist Eddie Jackson en gitarist Michael Wilton, de enige originele bandleden na de breuk met zanger Geoff Tate. Die breuk met Tate, tegenwoordig actief met onder o.a. zijn eigen naam en Operation: Mindcrime, verdeelde band in twee kampen waar uiteindelijk het drietal Jackson, Wilton en de inmiddels vertrokken Rockenfield aan het langste eind trokken en de naam Queensrÿche verder mochten dragen. In Todd La Torre werd een nieuwe frontman gevonden en inmiddels heeft de band met hem vier albums uitgebracht die hen dichter bij de roots bracht. Dat de animositeit tussen Tate en Queensrÿche niet meer is wat die was, getuigt het van feit dat het heerschap opdook bij de merch tent tijdens een show in Scandinavië deze tour. Zover het verleden, of eigenlijk niet… Queensrÿche brengt vandaag in de Effenaar de eerste EP en het debuutalbum ‘The Warning’ in chronologische volgorde en dat is iets dat uniek is. De “ouwe rukkers” onder ons herinneren wellicht de show in 1984 in de Jaap Edenhal in Amsterdam als voorprogramma voor DIO tijdens de ‘Last in Line tour’ toen hetzelfde materiaal gespeeld werd, echter was de set toen duidelijk korter. Dat Queensrÿche hiermee een gouden greep doet wordt snel duidelijk. Ten eerste was de show in no-time uitverkocht (de eerste in Europa die dat bordje mocht ophangen, aldus Todd La Torre) en daarnaast vinden de shirts gretig aftrek getuige, de lange rij bij de merch.
![](https://metal-experience.com/wp-content/uploads/Live/09022025_Queensrÿche_effenaar/Queensryche-2.jpg)
Nadat Pantera’s ‘Walk’ de toeschouwers attent maakt dat de show van Queensrÿche nu toch echt gaat beginnen klinkt het intro van ‘Queen of the Reich’. Wat meteen opvalt is de geweldige strot van Todd La Torre die klinkt zoals Tate in zijn jonge jaren, doe je ogen dicht en je waant je weer even in de Edenhal in 1984. Jammerlijk is dat het bas geluid van Eddie Jackson bij aanvang veel te hard staat in de mix. Krakers als ‘Nightrider’, ‘Blinded’ en de semi-ballad ‘The Lady Wore Black’ volgen en het publiek reageert enthousiast. Vervolgens is het tijd voor het iconische album ‘The Warning’ en dat levert meerdere vocalisten in de zaal op, iets waar La Torre gretig gebruik van maakt. Queensrÿche heeft het duidelijk naar de zin, getuige de vrolijke grimassen van de oudgediende Michael Wilton en Eddie Jackson en ook het publiek is onder de indruk van de bijkans smetteloze prestatie van de band. Hoogtepunten, voor zover je daarvan kan spreken, zijn de krakers ‘En Force’. ‘Deliverance’, ‘No Sanctuary’ en het epische ‘Take Hold of the Flame’. De semi-ballad ‘Roads to Madness’ sluit de set af en de band verlaat voor korte tijd het podium. In één woord geweldig. voor met name de prestaties van Todd La Torre zijn er niet voldoende superlatieven.
![](https://metal-experience.com/wp-content/uploads/Live/09022025_Queensrÿche_effenaar/Queensryche-8.jpg)
De koek is nog niet op, Queensrÿche komt terug en opent het encore bal met ‘Behind the Walls’ van het laatste album ‘Digital Noise Alliance’. Heer La Torre toont tussendoor zijn respect voor het Nederlandse publiek, dat altijd goed is geweest voor de band en wijst daarbij op het feit dat deze show de eerste was die uitverkocht. Verder wordt de band voorgesteld waaronder de “nieuwkomers”, drummer Casey Grillo (o.a. ex-Kamelot) en gitarist Mike Stone. Het sterke ‘Walk in the Shadows’ van het ‘Rage for Order’ album uit 1986 volgt waarna ‘Empire’ ook nog een stevige duit in het zakje doet. Om toch wat te klagen te hebben noem ik ‘Screaming in Digital’, eveneens van de ‘Rage for Order’ plaat, dat het oudje ‘Prophecy’ van de setlist verdrong, dit nummer werd namelijk wel tijdens de Scandinavische shows gespeeld. Queensrÿche sluit af met ‘Eyes of a Stranger’ van het album ‘Operation: Mindcrime’, een andere mijlpaal in de band historie. Queensrÿche brengt een show waarbij, zoals gezegd, superlatieven tekort schieten. De nostalgie is duidelijk, maar de ongekende kwaliteit is simpelweg geweldig. Om af te sluiten met Pantera, respect voor de geweldige prestatie van Todd La Torre die de schoenen van Tate goed past.
Volgende stop is de uitverkochte show van Geoff Tate in De Pul in Uden die op 16 februari, wanneer Tate en zijn gevolg alle Queensrÿche klassiekers ten gehore gaat brengen, de lat ligt na vanavond hoog.
![](https://metal-experience.com/wp-content/uploads/Live/09022025_Queensrÿche_effenaar/Queensryche-10.jpg)