Overslaan naar de hoofd content

Metal Experience

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

Alcatraz Open Air ’26 – Dag 1 – Kortrijk 06.08.2026

Juliette Ruygrok | Photography © Eus Straver

Op Donderdag 6 augustus is het dan zo ver. Het altijd rustige plaatsje Kortrijk wordt overspoeld door honderden metalheads gehuld in zwarte shirts. Waar men normaal rustig kan genieten van de ondergaande zon over de weilanden, de tjirpende vogels en sprinkhanen, zal de komende dagen de wereld er anders uitzien, anders klinken. Het is tijd voor het leukste festival van het jaar, de leukste gevangenis van de planeet opent weer zijn deuren. Het is ‘Alcatraz’! Met een ramvol en vooral indrukwekkend programma belooft dit jaar de drukste editie ooit te worden. Het is uitverkocht, nee niet één dag. Maar alle dagen strak uitverkocht! Het wordt heet, heter, heetst. Kortom alle ingrediënten voor nu al een topweekend! 123 bands, 4 podia, 1 reporter. He ho, let’s go! Het is tijd de veters aan te trekken, en een metalmarathon te lopen!

Wie op Donderdag in de middag aankomt en denkt even snel de tent neer te smijten op de Graveyard, om vervolgens naar het festivalterrein te gaan voor een portie gitaarmuziek (met de verwachting dat dit net zo soepel gaat als andere jaren), komt bedrogen uit. Het is drukker dan druk bij de ingang voor het verstrekken van de polsbandjes. De rij is enorm. Zo voelt eigenlijk de Donderdag, voor een hoop gevangenen. Want je moet toch de nodige zaken regelen. Zoals de Chains op je polsbandje, om bier mee te kunnen halen. Want dat is wat we willen toch? Bier en gitaren!!!! Helaas staan bij de bars en kassapunten ook de nodige rijen. In de Helldorado is de aftrap voor het Belgische ‘Aeveris’, bekend om metalcore/ modern metal sound belooft dit een energiek optreden. Ondanks de lange rijen weten zij de Helldorado al lekker te vullen. De sfeer is gelijk fantastisch. Jonge metalfans kunnen gelijk aan de bak, en een pitje volgt snel. De goede balans tussen de mean en clean vocals worden door zanger Wouter van Kerschaver perfect gebracht. Het luide applaus is dan ook niet meer dan terecht. De Prison staat direct vol voor ‘Wings Of Steel’. De rauwe rock vibes, en gladde riffs maken een goede indruk. Het enthousiasme voor het podium is enorm. Alcatraz is begonnen!

In de Swamp stijgen de eerste stofwolken op bij Belgische thrashers ‘Cyclone’. De tent staat ram en ramvol en daarmee bewijst Cyclone een waardige opener te zijn van deze stage. Zeer strakke set, lekker tempo. Jongens Alcatraz is aan! De stages staan vol en bij de verschillende bars staan het ook vol. De bands gaan op volle toeren en zo ook de gevangenen. Dit is de gevangenis waar je wilt zijn!

‘Soulfly’ behoefd weinig introductie. Met hun zeer kenmerkende geluid, brengen zij de nodige ballen naar de Prison. De bewaarders mogen aan de bak, want de setlist met klassiekers als ‘Bleed’ en ‘Eye For An Eye’ nodigt direct uit tot crowdsurfen. Maar ook het laatste album ‘Chama’ (2025) komt ruimschoots aan bod. Het is rammen geblazen en de gevangenen gaan er vol voor. ‘Soulfly’ overtuigd! Stoftornado’s rijzen boven de pit uit! Wat een sfeer! Ze zijn misschien dan wel old school, maar een stevig portie rammende gitaren weten ze wel te brengen.

In de Helldorado is ‘Funeral Dress’ aangetreden. Hanenkammen in model en gaan, voor deze Belgische punkers! De pit lijkt wat gemoedelijk voor een punk optreden, maar de sfeer is er zeker niet minder om. Helldorado gaat lekker los. In La Morgue zijn het bekenden ‘Left To Die’ die huishouden. Zij stonden 2024 ook al op Alcatraz. De band kent een indrukwekkende line up. Met namen als Rick Rozz (ex Death), Terry Butler (Obituary, ex-death), Matt Harvey en Gus Rios (Gruesome) en zullen zich focussen op het repertoire van ‘Death’. Met huishouden bedoelen we ook “HUISHOUDEN”, Deze deathmetal fanaten slopen de tent. Dat het warm is deze Alcatraz editie mogen duidelijk zijn, maar hier druipt het zweet uit de tentdoeken. Rammende pit, stage divers. Het gebeurt allemaal hier! Met beukers als; ‘Leprosy’, ‘Left To Die’ en ‘Evil Death’ op de setlist die onder luid gejuich worden ontvangen. Stagedivers pakken regelmatig de spotlight, zo duikt de eerste fan over de microfoonstandaard heen. Het maakt de mannen niet uit, en er wordt gewoon doorgespeeld. Dit is stoere mannen metal! La Morgue laat van zich horen, en dit is het podium voor een stevig feestje!

´Sacred Reich´ trekt in de Swap vervolgens een volle bak, met een zeer vermakelijke set vol meezingers als: ‘The American Way’, ‘Surf Nicaragua’ en ‘Death Squad’. De oude thrashers brengen in September 2026 hun nieuwe album ‘Into The Abyss’ uit, met de nieuwe drummer Eduardo Baldo die een goede indruk maakt! De ondergaande zon valt door de tentdoeken, en hierdoor worden de wapperende haren voorzien van een gouden gloed. De sfeer is bijna romantisch voor de klassieke meezingers. Met een kleine 40 jaar ervaring, heeft Sacred Reich terecht een massale toestroom van gevangenen teweeggebracht. Het optreden is fantastisch! Met ‘War Pigs’ als cover, een kippenvel momentje in de set, is het een perfecte show die door velen luidkeels wordt meegezongen.

Het is tijd voor Belgische trots vs. Hollands glorie. Want de keuzes zijn door het volle programma soms moeilijk te maken. Ondanks dat Channel Zero op de Prison stage hun laatste festival showt zal spelen, valt de keuze op het Nederlandse ‘Heidevolk’. Sfeer en meezingers, hetgeen waar Nederlanders om bekend staan. Folkmetal ten top! Is de set altijd foutloos? Dat zeker niet. Maar de Helldorado staat knap vol, en dat is indrukwekkend als je nagaat wat er op de Prison stage gaande is. De set kabbelt wat voort, waardoor het niet de gehele tijd een vlammend feest is. Gelukkig blijft men hangen voor de mythologische vibes, want ‘Vulgaris Magistralis’ brengt de nodige sfeer terug, met een portie tekstuele onzin.

‘Channel Zero’ doet kennelijk niet aan een curfew. Zo pakken we nog net wat mee van een (letterlijk) vlammende show. Achter in het veld van de Prison is het geluid bijzonder goed, en dit ziet eruit als een waardig afscheid voor de groovende thrashers uit België. Toch is het tijd voor ‘Mickey Dee’ en zijn vrienden in de Swamp. Dit belooft een feestje, waar zanger en Lemmy Lookalike Viktor Skatt, aankondigt dat de setlist veel nummers van ‘Mötorhead’ zal bevatten. Kortom dit mogen we niet missen. De Swamp afgeladen, klam en ranzig. Dit is de juiste setting voor ‘Mötorhead’ classics. Toch voelt de set wat vlak aan (bijna alsof je een coverband staat te bekijken). Want Viktor Skatt, mag er dan wel ranzig uitzien, maar hij mist net die gore/rauwe vibe die Lemmy briljant maakte. Pas bij de echte beukers, waarop ‘Mickey Dee’ op drums de hoofdrol op zich pakt, ontvlamt de boel. Dan hebben we het natuurlijk over ‘Ace Of Spades’ en vooral ‘Overkill’ wat perfect wordt gebracht.

De Prison gaat vandaag op slot met ‘Alestorm’ en badeenden. Dit jaar beginnen we met 3 badeenden op het podium waarna een vierde exemplaar crowdsurfend wordt ingezet. Die dingen planten zich kennelijk voort, want op een goed moment voegen er zich nog zo’n 12 badeenden in het crowsurfend geweld. Helaas is achterin het veld het geluid wat minder geluid voor de Schotse piraten. De sfeer en visuals zijn uiteraard weer fantastisch (hoewel we voornamelijk badeenden zien).

De Helldorado wordt afgesloten met het Zweedse ‘Imminence’. Deze metalcore formatie weet melodie en toffe groove strak te brengen. Het is vooral indrukwekkend hoe de moeilijke tempowisselingen ten gehore worden gebracht. Zeker niet voor iedereen, maar voor fans van dit genre sta je hier bij een subliem optreden. De set voelt als een golf van diverse emoties en komt zeer goed uit de verf. Daarmee is ‘Imminence’ misschien wel één van de hoogtepunten op deze donderdag. In ieder geval op technisch gebied, want de sfeer in Helldorado blijft een beetje mak.

Gelukkig kan je voor sfeer altijd nog terecht in de tent waar het feestje altijd gaande is. El Presidio, is ondertussen roemrucht. Hier kan je genieten van speciaal bier, metal klassiekers gedraaid door o.a. ‘DJ Kingfisher’ en ‘Dikke Dennis’, hangen in de stellages en vooral mee blèrende metalfans. De donderdag zit erop, en iedereen zakt voldaan af naar de Graveyard of nabijgelegen hotels. Alcatraz wat een kick-off, wat een sfeer! We kunnen niet wachten tot morgen!